دار قالی بافی

دار قالی بافی وسیله است که هر قالی باف برای بافت قالی به آن نیاز دارد. با توجه به اینکه عده زیادی از دوستان تولید کننده و بافنده های قالی در سال های اخیر به حرفه قالی بافی روی آورده اند ، لازم دانستیم ، معرفی دقیقی از یک دار قالی حرفه ای داشته باشیم. امیدواریم که همکاران و بافندگان تازه کار بعد از مطالعه این نوشته ، و آشنایی با یک دار قالی بافی حرفه ای ، درک عمیق تری از اهمیت ، بالا بودن کیفیت دار و ابزار در تولید قالی پیدا کنند.

 

ساخت دار قالی ممنوع

ساخت دار قالی بافی بر هر تولید کننده و بافنده قالی ممنوع است. قبل از هر چیز توصیه می کنم ، به هیچ وجه اقدام به ساخت دار قالی نکنید. در بهترین حالت ، اگر نقشه دقیقی از دار قالی داشته باشید ، که مطمئن ندارید ، باید چندین بار بسازید تا بتوانید ، به دار قالی استاندارد و بی نقصی برسید. که البته بعید بنظر می رسد. زیرا قبل تر چند آهنگر تلاش کرده اند ، این دار قالی را بسازند. اما متاسفانه نتوانستند.

پس دقت داشته باشید در خوشبینانه ترین حالت ، بعد از خراب کردن ، چند دار قالی و همچنین چند قالی و از دست دادن زمان ، احتمال دارد شما دار قالی خوبی بسازید. به جای صرف وقت و هزینه در این راستا بهتر است ، در حرفه خود ، یعنی قالی بافی بیشتر تجربه کنید و مهارت پیدا کنید. در این نوشته معرفی دقیقی از یک دار استاندارد ، مقاوم و کامل را خواهیم داشت. همچنین آهنگر خوش ذوقی که سازنده این دارها می باشد را معرفی و امکان تماس مستقیم با ایشان را فراهم می کنیم.

 

معرفی دار قالی بافی

در ویدیو ذیل معرفی از دار قالی خواهیم داشت. دار قالی بافی در شهر ابوزیدآباد از توابع کاشان ساخته می شود.

 

همانطور که در ویدیو هم مشاهده کردیم ، دار قالی بافی بسیار حرفه ای و جوابگوی همه نیازهای حین بافت بافنده می باشد. در ادامه از شما دعوت می کنم ، فیلم دیگر از دار قالی را تماشا کنید که ، قالی روی دار قرار دارد.

 

قالی در حال بافت روی دار قالی

در ویدیو ذیل شاهد دار قالی الیجه هستید که در بیش از 20 سال در حال کار کردن است. این فیلمی زمانی تهیه شده که حدود یک سوم از قالی بافته شده است.

 

 

همان طور که در دو ویدیو دیدیم ، دار قالی بافی الیجه تمام نیازهای قالیباف را جوابگو است. و به قالیباف کمک می کند ، که بتواند قالی را بدون عیب از دار قالی پایین بیاورد.

 

معرفی مزایا : 

در ادامه به معرفی بعضی از مزایای دار قالی بافی می پردازیم.

حمل آسان

بعنوان مثال وزن دار قالی چهار متری حدود 90 کیلوگرم می باشد. که وزن قابل توجهی است. و حمل دار را کمی سخت می کند. با توجه به اینکه اجزاء اصلی دار قالی از یکدیگر جدا می شوند ، حمل آن را ساده تر می کند. در نظر داشته باشیم ، چنانچه بخواهیم دار قالی به یک واحد آپارتمان که در طبقه چهار قرار دارد ، انتقال دهیم. به راحتی اجزاء دار قالی را از هم جدا می کنیم و هر یک را به صورت جداگانه از راه پله ساختمان عبور می دهیم و بالا می بریم. بعد از اینکه تمام اجراء را به محل مورد نظر رسانیم. به راحتی اجزاء دار را به حمل وصل می کنیم.

 

سهولت سَرِهم کردن

برای سرهم کردن دار قالی به هیچ ابزاری احتیاج نداریم. سردار الیجه بصورت کشویی بروی راسترو های دار قالی قرار می گیرد و محکم می شود.

 

سهولت سرهم کردن

و همچنین راسترو ها به سادگی به زیردار متصل می شوند. زمان سر هم کردن دار بسیار کم خواهد بود. و در مدت زمان کوتاهی می توانید ، دار قالی را سرهم کنید. و همچنین بعد از پایان بافت قالی و نبودن چله روی دار می توانید ، آن رو از هم منفصل کنید.

سهولت نصب زیردار و راسترو

 

آچار ساده

تنها ابزاری که برای تمام کارهای دار قالی بافی احتیاج دارید ، یک ابزار ساده است. شما با یک آچار ساده که همراه دار قالی به شما تحویل داده می شود ، براحتی می توانید ، چله را شل و سفت کنید. با همین ابزار به سادگی می توانید ، چله را به دور دار قالی بچرخانید. این آچار ساده تنها ابزاری است که شما لازم دارید تا از تمام امکانات دار قالی بافی الیجه استفاده کنید. دسته آچار لوله تو خالی است که با کمک آن بلبرینگ های دار قالی را به حرکت در می آورید. انتهای آن نیز لوله خمی وجود دارد که به کمک آن پیچ های مخصوص شل و سفت کردن چله را می چرخانید. چنانچه دار قالی بافی را تهیه نمایید ، آچار مخصوص آن نیز همراه دار قالی به شما تحویل داده خواهد شد. اگر به هر دلیل آچار را گم کردید می توانید مجدد آن را از فروشگاه سایت الیجه تهیه نمایید.

چرخاندن بلبرینگ ها

همانطور که در تصویر مشاهده می کنیم ، انتهای دسته آچار را راحتی به میله های مخصوص چرخش بلبرینگ وصل کرد ، و چله ها روی دار قالی چرخاند.

شل و سفت کردن پیچ ها به کمک آچار

همانطور که در تصویر مشاهده می کنیم ، پیچ ها طوری طراحی شده اند که براحتی با کمک آچار مخصوص می چرخند. به کمک پیچ ها می توان چله ها سفت و کشیده کرد. و کار بافت قالی را بدون دردسر انجام داد.

 

چرخش راحت چله 

هنگامی که بافت قالی به مقداری انجام شده باشد که دیگر امکان بافت راحت و سریع وجود نداشته باشد. باید چله را به دور دار قالی بچرخانیم. تا مقدار قالی بافته شده به پشت دار قالی انتقال یابد و امکان ادامه بافت مهیا گردد. وجود بلبرینگ ها این امکان را به ما می دهد ، که بدون دردسر و در کمترین زمان ممکن این کار را انجام دهیم.

خرچش آسان چله با کمک بلبریگ

 

کم تر شدن خطای انسانی هنگام اندازگیری

توجه داشته باشیم هر بار که چله را دور دار می چرخانیم ، تا بتوانیم کار بافت ادامه دهیم ، احتیاجی به اندازه گیری و تراز کردن داریم ، تا ابعاد قالی دقیق بافته شود. اما در دار قالی بافی حرفه ای الیجه این کار به سهولت و سرعت انجام می شود. بعد از اولین بار پایین کشیدن قالی در حال بافت ، لوله ای که انتهای چله به آن متصل است ، پشت دار قالی قرار می گیرید و می توانیم به کمک میله ها آن را به دار متصل کنیم. بعد از متصل شدن لوله چله ، به کمک میله ها ، به دار و سفت کردن پیچ ها ، بدون هیچ اندازگیری می توانیم کار بافت را انجام دهیم. و مطمئن باشیم که محل بافت قالی کاملا تراز می باشد.

تراز بودن محل بافت بدون اندازگیری

 

نردبان 

وجود نردبان کنار دار قالی این امکان را به بافنده می دهد ، با توجه به جثه ، ارتفاع تخته ای که روی آن می نشیند ، را طوری تنظیم کند ، تا محل بافت در راحت ترین مکان جلوی وی قرار بگیرید. و کار بافت با سهولت و سرعت بیشتری انجام شود. وجود نردبان در کنار دار قالی بافی کمک می کند ، تا تعداد جابجا کردن چله روی دار به کمتر پنج بار کاهش یابد.

نردبان

 

هاف 

وجود جایگاه برای میله هاف به صورت دائمی که سبب سهولت کار می شود.

جایگاه چوب هاف دائمی

امیدواریم توانسته باشیم شما را با دار قالی حرفه ای الیجه آشنا کرده باشیم. این دار تمام نیاز های یک بافنده را جوابگوست. و امکان بافت سریع و بی نقص را بوجود می آورد.

 

معرفی استاد آهنگر 

در پایان استاد آهنگر خوش ذوق و خلاق ، دار را معرفی می کنیم. شما می توانید با خود ایشان به صورت مستقیم وارد مذاکره شود ، و جهت خرید دار قالی اقدام نمایید.

کارگاه آهنگری استاد مرتضی ایزدی در شهر ابوزیدآباد کاشان واقع شده است. شماره تماس ایشان 09133623946 می باشد.

 

به امید بهروزی و موفقیت