قالی و اهداف الیجه

قالی و اهداف الیجه

قالی و اهداف الیجه

قالی و اهداف الیجه در این برگه شرح داده شده است. هدف اصلی که مدیران سایت الیجه به دنبال آن هستند فراهم کردن امکاناتی که متقاضیان محترم سایت به کمک آن و با مهارت قالی بافی خود بتوانند بدون ترک منزل ، شغل و کسب درآمد داشته باشند. سایت الیجه درگاهی به جهت آشنایی با قالی بافان ، تولید کنندگان و معرفی نحوه همکاری در تولید قالی ( فرش دستباف ) و ارائه خدمات هرچه بهتر به قالی باف ها می باشد. سایت الیجه جهت تولید قالی ( فرش دستباف ) از مدل تولید ؛ فروش نقشه و مصالح ( نخ و نقشه ) به بافنده و خرید قالی ( فرش دستباف ) تولید شده از بافنده ، تبعیت می کند.  برای آنکه حجم تولیدات افزایش یابد ، همچنین کیفیت تولید و خدمات حفظ گردد از این مدل استفاده کرده ایم. در این روش بافنده خود کارفرمای خویش است . این روش یکی از کارآمدترین روش ها در تولید غیرمتمرکز  قالی می باشد.

 

بغیر از هدف اصلی که تولید قالی ( فرش دستباف ) و کسب درآمد است ، مدیران سایت الیجه اهداف دیگری را نیز پیگیری می نمایند. این اهداف را می توان این گونه برشمرد : اهداف فرهنگی همانند احیاء نقوش فراموش شده و ترویج دوباره قالی های دشت بافت اصیل فلات ایران ، اشتغال زایی بانوان در منزل خویش ، پایین آوردن هزینه های تولید با حفظ کیفیت و در نهایت کسب سهمی از بازار جهانی قالی ( فرش دستباف ).

 

قالی و اهداف الیجه

قالی و اهداف الیجه

 

برای هر چه بهتر روشن شدن نحوه همکاری بهتر است انواع مدل های تولید قالی ( فرش دستباف ) را به صورت کلی بررسی نماییم:

روش اول : سرمایه گذار و کارفرما شخصی به غیر از خود بافنده می باشد.

روش اول : سرمایه گذار و کارفرما شخصی به غیر از خود بافنده می باشد. تهیه نقشه و مواد اولیه ( نخ و نقشه و یا مصالح قالی بافی )  بر عهده خود بافنده نیست  و کارفرمای وی این کار را انجام می دهد. در این روش قالی باف ، نیروی کار بحساب می آید . و طبق نظر و میل کارفرمای خویش عمل می کند و به تَبع آن حقوق خود را از وی دریافت می کند. این روش بیشتر در کارگاه های جمعی بافی ( متمرکز ) مورد تایید است . هر روش کار مزایا و معایبی دارد. مزایای تولید قالی ( فرش دستباف ) به این روش را می توان این گونه برشمرد : با توجه به این که کارفرما به صورت دوره ای برای چندین دار قالی نقشه و مصالح تهیه می کند در این کار مهارت پیدا کرده است. با توجه به بالا بودن حجم کار امکان سفارش نقشه های انحصاری وجود دارد. همچنین می تواند کیفیت پشم و یا ابریشم مورد استفاده خود را انتخاب کند و بر روند رنگرزی نظارت کافی داشته باشد. تمامی این فعالیت ها اگر با توجه به بازار باشد می توان گفت که قالی تولید شده در این روش به صرفه تر ، با کیفیت تر و در بازار با اقبال بیشتری روبروست. برگ برنده در این روش نقشه های مورد نیاز بازار است که به صورت انحصاری طراحی می گردد. این امکان می تواند سبب فروش هر چه پرسودتر قالی ( فرش دستباف ) شود. شما در حال بررسی قالی ( فرش دستباف ) و اهداف سایت الیجه هستید. از معایب این روش این است که به علت اینکه بافنده قالی ( فرش دستباف ) بعنوان یک کارگر ساده تلقی می گردد ، حداقل دستمزد به ایشان داده می شود. و نظارت فراوانی جهت بافت هر چه بهتر و سریع تر بر بافنده اعمال می گردد که در بعضی موارد در شأن یک هنرمند نبوده است.

 

روش دوم : کارفرما بودن خود قالی باف.

روش دوم : کارفرما بودن خود قالیباف. در این روش خود قالی باف ، با سرمایه خویش ، اقدام به تهیه نقشه و مصالح ( نخ و نقشه ) مورد نیاز خویش می کند. از مزیت های این روش حفظ شأن بافنده به عنوان هنرمند و همچنین بهره مندی بیشتر قالیباف از سود است. اما معایب این روش هم زیاد است . قالیباف به خودی خود نمی تواند توانایی خاصی در تهیه نقشه قالی داشته باشد. و به هیچ وجه به صرف نخواهد بود که سفارش انحصاری نقشه دهد. همچنین به صورت معمول قالیباف نمی تواند اطلاع دقیقی در مورد کیفیت اولیه و روند تولید پشم و ابریشم مورد نیاز و همچنین رنگرزی داشته باشد. شما در حال پیگیری قالی و اهداف الیجه هستید. در بیشتر موارد کیفیت این نوع قالی ها از نظر مواد اولیه و نقشه در حد مطلوبی نمی باشد. هر چند کیفیت بافت به صورت معمول بالاست. استفاده از نقشه های تکراری و همچنین پیروی از نقشه موفق در بازه زمانی محدود در این روش متداول است.

 

روش سوم : فروش نخ و نقشه به قالی باف و خرید قالی بافته شده با همان مصالح از وی

روش سوم : فروش نخ و نقشه به قالی باف و خرید قالی بافته شده با همان مصالح از وی. این روش تولید قالی و اهداف الیجه بهم نزدیک هستند. در این روش تولیدکنندگان قالی ( فرش دستباف ) نظارت کافی و دقیق بر تهیه نقشه دارند می دانیم اولین و اصلی ترین گزینه در هنگام فروش قالی ( فرش دستباف ) نقشه و رنگبندی آن است. به همین دلیل تولید کنندگان در این مرحله سرمایه گذاری زمانی و مالی قابل توجهی دارند. همچنین دقت زیاد همراه با اطلاعات دقیق از جنس مواد اولیه و روند تولید آن را دارند. بر رنگرزی نظارت کافی و دقیقی انجام می دهند. بعد از آماده شدن تمامی موارد ، بسته ای محیا می شود که نقشه و مواد اولیه مورد نیاز ( نخ و نقشه ) در آن قرار داده شده است. بسته مذکور به بافنده فروخته می شود. قالیباف اقدام به بافت قالی ( فرش دستباف ) با کمک بسته مذکور می نماید. تولیدکننده بعد از به اتمام رسیدن قالی آن را از بافنده خریداری می نماید . این روش تولید قالی ( فرش دستباف ) همان هدف و روش تولید در سایت الیجه می باشد.

 

متاسفانه دیده می شود بعضی از همکاران بسته های نخ و نقشه را آماده کرده ، به متقاضیان بفروش می رسانند. اما هیچ تعهدی در مسئله خرید محصول بافته شده از مصالح خویش ندارند. و از فروش نقشه های تکراری به متقاضیان پرهیز نمی کنند. این فروش بی رویه سبب بافت بدون حساب و کتاب از یک نقشه می گردد. که در کوتاه مدت ضرر آن به بافنده می رسد و در بلند مدت سبب خروج این دسته همکاران از بازار می گردد. علت اصلی آن هم در نظر نگرفتن منافع مشتری ( قالی باف ) است. این روش کار سبب بافت تعداد زیادی قالی که همگی از روی یک نقشه بافته شده اند ، می شود. همواره عرضه بیشتر از تقاضای بازار سبب سود کمتر و در شرایطی از بین رفتن کامل سود می گردد. البته در سالیان اخیر بعضی از موارد دیده شده که حتی هزینه اولیه خرید نخ و نقشه حاصل نشود . یعنی بافنده نه تنها دستمزدی نگرفته ، حتی سرمایه اولیه خود را نیز نتوانسته کسب کند.

 

تولید به مدل فروش نخ و نقشه به بافنده قالی ( فرش دستباف ) و خرید قالی بافته شده روشی سخت می باشد. تنها کسانی در این مدل از تولید قالی ( فرش دستباف ) موفق خواهند بود و به صورت دائمی در بازار حضور خواهند داشت که پشتیبان علمی و تجربه عملی داشته باشند. تولید قالی و اهداف الیجه تنها در همین مدل از تولید محقق می گردد.

 

هدف اصلی

هدف اصلی مدیران سایت الیجه کسب درآمد از تولید قالی است . برای مرتفع کردن این هدف بهتر است بر آنچه داریم تکیه و سرمایه گذاری کنیم . نقشه های فراوانی از تمدنی که صاحب آن هستیم به میراث داریم . بهترین نژاد های گوسفند جهت تولید نخ های پشمی مورد نیاز در کشورمان موجود است. روش رنگرزی که از نسل های قبل تر به ما رسیده اند و صد البته که بهترین روش رنگرزی و تولید نخ رنگی مورد نیاز در قالی بافی هستند. شما در حال بررسی برگه قالی و اهداف الیجه هستید.

 

اهداف دیگر

اهداف دیگری نیز وجود دارد. که این اهداف مشخص کننده نحوه تولید ما خواهند بود. در سالیان اخیر به دلایلی که بعدها به آن اشاره خواهیم کرد ، بیشتر تولیدکنندگان تمایل به تولید قالی با رجشمار های بالا دارند. که البته زیبایی خاصی دارد. و جنبه های هنری منحصر به فرد خود را نیز به نمایش گذاشته است . متاسفانه این توجه سبب شده که بیشتر تولید کنندگان از قالی های دشت باف غافل شوند. و بازار پر رونق این گونه قالی ها به سبب عدم حضور ایران دربازار جهانی در اختیار دیگر کشورهای تولید قالی که نوظهور نیز هستند ، قرار گیرد.

 

درشت بافت بودن قالی

درشت بافت بودن قالی و اهداف سایت الیجه در یک راستا هستند. می دانیم مدت زمان لازم برای تولید قالی های دشت بافت بخصوص در ابعاد بزرگ خیلی کمتر خواهد بود نسبت به قالی های ریز بافت. ( درشت بافت بودن قالی یعنی تعداد کمتر گره در واحد مترمربع ) اگر طراحی بتواند با توجه به این محدودیت نقشه های مبتنی بر اصول طراحی نماید که زیبا و دلنشین باشد ، هنرمند واقعی است . و همچنین با توجه به همین محدودیت در رنگبندی ، اگر رنگ بندی قالی در قالی هایی با رجشمار پایین ، زیبا و اصولی بود باید بدانیم که طراح زحمت فوق العاده ای کشیده است. تولید قالی های درشت باف با رنگبند های متنوع از اهداف سایت الیجه می باشد.

 

اشتغالزایی در منزل

اشتغالزایی در منزل با کمک تولید قالی و اهداف سایت الیجه در یک راستا قرار دارند. یکی دیگر از اهداف سایت الیجه اشتغالزایی است. در شرع و عرف ما ایرانیان بهتر دانستند که گرمای وجود بانوان در منزل باشد. حضور فعال بانوان در منزل ، چه در نقش مادر ، چه در نقش یک کدبانو ، چه در نقش یک مدیر ، و یا در هر نقش دیگری سبب آسایش و آرامش در منزل خواهد بود. هیچ کسی در روی کره زمین برای فرزندان مهربان تر و دلسوزتر از مادر نیست. سلامت روان فرزندان و اهل خانه تنها با حضور دائمی مادران در منزل محیا می گردد. هرچند به سبب زندگی های مدرن امروزی ، بعضی از مادران به ناچار مجبورند ساعاتی طولانی از شبانه روز را بیرون از منزل سپری کنند. حال اگر بتوانیم با حفظ گرمای وجود بانوان و مادران در منزل ، آنان را تبدیل به مولد اقتصادی کنیم ، به صورتی که هم شأن و منزلت آنان حفظ گردد و هم صرفه اقتصادی قابل اتکایی داشته باشد. توانسته ایم خدمت و کار بزرگی انجام دهیم . این اشتغال زایی و کسب درآمد در حالی است که نه تنها گرمای وجود بانوان و مادران در منزل حفظ می شود ، بلکه آنان تبدیل به هنرمندان قابل احترامی می گرداند. می دانیم کار بافت در اکثر مواقع سبب آرامش بانوان می گردد. پس قالی بافی بعنوان یک شغل می تواند کمترین آسیب اجتماعی را به همراه داشته باشد و بهترین فوائد را به ارمغان بیاورد.

 

احیاء نقشه های فراموش شده

احیاء نقشه های فراموش شده و استفاده از آن ها در تولید قالی و اهداف الیجه در یک راستا قرار دارند. یکی دیگر از اهداف سایت الیجه احیاء نقوشی است که در حال فراموش شدن هستند. هرچند این نقوش در بیشتر موارد زیبا بوده و دارای جذابیت منحصر به فرد و همچنین آینه تمام قد از تمدن ایران می باشند. اما به دلایلی که بعد ها به آنان خواهیم پرداخت کنار گذاشته شده اند. در بسیاری از موارد این نقوش مورد نیاز بازار امروز نیز هستند.

 

در نهایت اگر از داشته های داخلی استفاده نمائیم ، وابستگی به ارز کمتر خواهد بود . چناچه زمان تولید قالی را پایین بیاوریم ، قیمت تمام شده را آن کمتر خواهیم کرد. اگر از نقشه های اصیل استفاده کنیم در جهت برند ایران کار و تلاش کرده ایم . در نهایت با توجه به اشتغال زایی چناچه موفق به صادرات محصولات شویم ، هدف نهایی که همان احیاء نقوش از یادرفته و کسب سهم از دست رفته بازار جهانی را مرتفع خواهیم کرد.

به یاری حضرت دوست ، انشاالله …

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.