سوال های متدوال

سوال های متداول در این نوشته جمع آوری شده است . امیدواریم بتوانید سوال خود در بین این سوال ها پیدا کرده و جواب خود را بگیرید. چناچه نتوانستید سوال مدنظر خود را در لیست سوال ها پیدا کنید ، می توانید تیکت بزنید ( روی آیکون خانم منشی پایین ، سمت چپ کلیک فرمایید ) و یا ایمیل کنید. (info@elije.ir)

همچنین می توانید گزینه «ارتباط با مدیر» را از منوی بالای سایت انتخاب و آنرا تکمیل و ارسال نمایید.

باتشکر و سپاس فراوان.

سوال های متداول قالی بافی

سوال های متداول قالی بافی

سوال های متداول در مورد سایت الیجه ، اهداف و خدمات آن

1.هدف از بوجود آمدن سایت الیجه چیست ؟

سایت الیجه برای تولید قالی بوجود آمده است. در این سایت نقشه ، مصالح و ملزومات بافت تولید قالی به متقاضی ( قالی باف ) فروخته می شود ، و بافنده در زمان معینی قالی را می بافد. سپس متقاضی ، قالی بافته شده خود را به سایت الیجه بفروش می رساند. دوباره مصالح به وی فروخته می شود و قالیباف ، قالی بعدی خود را تولید می کند ، سپس دوباره به الیجه می فروشد. این روند تولید به صورت مداوم ادامه خواهد داشت. اهداف دیگری را نیز الیجه دنبال می کند  ، اهداف فرهنگی و ….. می باشد.

برای کسب اطلاعت کامل نوشته قالی و اهداف سایت الیجه مطالعه فرمایید.

2.سایت الیجه راچه کسانی اداره و پشتیبانی می کنند ؟

سایت الیجه را سه کارگروه پشتیبانی می کنند. کارگروه طراحی ، کارگاه رنگرزی و مدیرسایت. برای اطلاع بیشتر درباره ما را مطالعه فرمایید.

3.لغت "الیجه" به چه معناست؟

الیجه در لغت بمعنای نقشه ای است که پشت دار قالی می گذارند و از روی آن می بافند این اصطلاح در خراسان بیشتر متداول داشته است. در بعضی از مناطق به کاغذ خام طراحی قالی نیز گفته می شود.

4.منظور سود حداکثری قالی بافی در الیجه چیست ؟

سود حداکثری یک قالی درگرو چند مسئله است. به صورت خلاصه می توان به موارد اصلی اشاره کرد : تهیه نقشه ، تهیه مواد اولیه مرغوب ، رنگرزی گیاهی ، ملزومات بافت مناسب ، دارقالی استاندارد ، بافت بی عیب ، و عملیات تکمیلی قالی.

سایت الیجه سعی کرده است که تمامی موارد را برای بافت یک قالی بی عیب فراهم آورد ، و اگر شما بعنوان بافنده قالی ( فرش دستباف ) بافتی بی عیب تحویل دهید ، می توان گفت که به هدف اصلی ، یعنی تولید قالی بی عیب دست یافته ایم. بنابر این اگر بافنده بعنوان شخص تاثیر گذار در تولید بتواند ، حداکثر تلاش خود را در بی عیب بودن قالی بکار گیرد ، می تواند در سود بیشتری سهیم باشد. بافت مرغوب در هنگام خرید قالی بافته شده توسط الیجه از بافنده باعث امتیاز دهی بالاتر و خرید قالی با بالاترین قیمت ممکن از بافنده می شود.

5.شرایط همکاری با الیجه چیست ؟

شخصی که قصد همکاری با سایت الیجه را دارد ، باید حتما در قالی بافی مهارت داشته باشد. تفاوتی در نوع گره فارسی (نامتقارن) و آذری (متقارن) ندارد. هر دو گره مورد قبول است . اما باید توانایی در بافت قالی لول مهارت لازم را ( منظور استفاده از دو پود است : پود نازک و ضخیم ) داشته باشد. همچنین یک خط تلفن همراه فعال نیز داشته باشد. شرط دیگری برای همکاری با الیجه لازم نیست.

6.چگونه همکاری خود را با الیجه شروع کنم ؟

۱٫ثبت نام کنید .

۲٫ بسته نقشه و مصالح بافت مورد پسند خود را خریداری نمایید.

۳٫ فرم درخواست همکاری را تکمیل نمایید.

توجه : چناچه در فروشگاه سایت الیجه هیچ نقشه ای برای خرید وجود نداشت ، نشانگر آن است که تمام نقشه های عرضه شده در سایت  بفروش رسیده اند و نقشه های بعدی نیز ، هنوز آماده برای ارائه در فروشگاه نیستند. در این حالت شما می توانید با پرداخت هزینه پیش پرداخت خرید نقشه و سپس تکمیل فرم درخواست همکاری ، آمادگی خود جهت همکاری با الیجه را اعلام فرمائید و در لیست نوبت دهی سایت الیجه قرار گیرید. حتی ممکن است نقشه ارائه شده در فروشگاه مورد پسند شما نباشد. در این صورت نیز می توانید با پرداخت هزینه پیش پرداخت خرید نقشه آمادگی خود را جهت همکاری با الیجه اعلام نمائید. اما توصیه می گردد ، در صورت موجود بودن نقشه ، آن را تهیه نمائید ، زیرا تولید نقشه جدید مراحل زیادی را نیاز دارد و روند طولانی را طی می کند. بنابر این زمان زیادی لازم است تا به شما خدمات و محصولات ارائه گردد. شاید ذکر است هزینه پیش پرداخت خرید نقشه تنها ده درصد از کل هزینه نقشه است. و مابقی هزینه بعد از آماده شدن نقشه اخذ خواهد شد.

7.خدمات الیجه در شهرمن چیست؟

الیجه در حال حاضر به تمامی مناطق کشور عزیزمان ایران خدمات می دهد. اما خدمت وام ، ناظر فنی ، دارقالی و چله کشی محدودبه استان تهران و چند شهر دیگر می باشد.

سوال های متدوال مربوط به ثبت نام در سایت الیجه

1.چرا ثبت نام برای خرید الزامیست؟

قسمتی از سایت الیجه ، فروشگاه آن است. در فروشگاه سایت الیجه نقشه های قالی ، ملزومات بافت ، و …. عرضه می شوند. برای خرید اینترنتی از هر سایتی شما ابتدا باید در آن سایت ثبت نام کنید. این ثبت نام گاهی به کمک نشانی پست الکترونیک ( ایمیل ) و گاهی به کمک شماره همراه است. در سایت الیجه به کمک شماره همراه می توانید ثبت نام را انجام دهید. چناچه نشانی پست الکترونیک ( ایمیل ) دارید هنگام ثبت نام حتما آن را درج نمائید.

در ضمن پل ارتباطی ما با شما ، شماره همراه شما می باشد.

2.برای ثبت نام در الیجه به چه چیزی احتیاج دارم ؟

تنها یک شماره تلفن همراه ( موبایل ) کافیست .

3.برای ثبت نام باید چه کار کنم ؟

برای ثبت نام ابتدا در منوی اصلی سایت الیجه گزینه «پنل کاربری من (ثبت نام / ورود)» را انتخاب کنید. شماره همراه خود و در صورت تمایل ایمیل خود را وارد کنید ( چناچه ایمیل خود را وارد نکیند صورت حساب ها برای شما ارسال نخواهد شد ) بر روی نوار سبز رنگ «عضویت» کلیک نمایید. چند لحظه صبر کنید ، کد یکبار مصرف از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد. با وارد کردن کد و کلیک بر روی «ارسال کد تایید یکبار مصرف» ثبت نام شما صورت خواهد پذیرفت.

4.پیامک کد یکبار مصرف برای من ارسال نمی شود علت چیست ؟

در وارد کردن شماره تلفن همراه خود دقت داشته باشد.

از وارد کردن صفر ابتدای شما خود اجتناب کنید.

از آنتن دهی تلفن همراه خود مطمئن باشید.

چناچه تمامی موارد بالا را رعایت کردید و باز با خطا مواجه شدید و نتوانستید ثبت نام را انجام دهید ، گزینه ارتباط با مدیر را انتخاب و فرم را تکمیل نمایید.

در توضیحات فرم اعلام فرمایید نتوانسته اید ، ثبت نام کنید و دلایل آن را نیز ذکر کنید.

5.بعد از ثبت نام چه کار کنم ؟ ابتدایی ترین اقدامات بعد از ثبت نام چیست ؟

۱٫در پنل کاربری ( پیشخوان ) ، به منوی «اطلاعات حساب کاربری» مراجعه و بندهای نام ، نام خانوادگی ، نام نمایشی ، آدرس ایمیل ، و در آخرین گزینه شماره موبایل خود را وارد نمایید و سپس بروی ذخیره تغییرات کلیک فرمایید. توجه داشته باشید : گزینه های تغییر گذرواژه را رها کنید.

  1. در پنل کاربری ( پیشخوان ) ، به منوی «آدرس ها» مراجعه و آنرا تکمیل نمایید. توجه داشته باشید که تمامی سفارش های شما به نشانی مندرج در این برگه ارسال خواهد شد. در صورت خطا هنگام وارد کردن کدپستی ، صفحه کلید تایپ خود را به حالت انگلیسی تغییر دهید و شماره ها را وارد کنید. و ذخیره آدرس ها را اعمال کنید.

6.پنل کاربری من در سایت الیجه چیست و به چه کار می آید؟

چناچه ثبت نام کرده باشید ، با انتخاب گزنیه «پنل کاربری من (ثبت نام / ورود)» در منوی اصلی سایت الیجه به صفحه پنل کاربری خود راهنمایی خواهید شد. در پنل کاربری تمامی اطلاعات شما در دسترس خواهد بود. اما کارآمد ترین گزینه در پنل کاربری «اعلانات» پنل می باشد.  سایت الیجه از طریق اعلانات شما را در روند انجام امور قرار خواهد داد. البته همواره «پیامک» به اعلانات خود مراجعه فرمایید برای شما ارسال خواهد شد که پس از دریافت آن به اعلانات خود در پنل کاربری مراجعه فرمایید.

7.چگونه از اعلانات پنل کاربری خود در سایت الیجه خبردار شوم ؟

چناچه برای شما اعلانی ارسال گردد ، همزمان پیامکی با متن «به اعلانات خود در پنل کاربری مراجعه فرمایید» نیز برای شما ارسال می گردد. اما بهتر است در دوره های زمانی مشخص پنل کاربری خود را چک نمایید.

سوال های متداول مربوط به خرید از فروشگاه سایت الیجه

1.شرایط خرید از سایت الیجه به صورت است ؟

قبل خرید از فروشگاه الیجه ، حتما از مهارت قالی بافی خود مطمئن باشید ، چناچه : ثبت نام کنید ، بسته نقشه و مصالح قالی را انتخاب و  هزینه آن را پرداخت نمایید و سپس فرم درخواست همکاری تکمیل نمایید ، بدان معناست که در قالی بافی مهارت دارید و می توانید یک قالی چهارمتر مربعی را در مدت زمانی محدود (این مدت زمان با هماهنگی شما خواهد بود ) به اتمام برسانید.

توجه : چناچه در فروشگاه سایت الیجه هیچ نقشه ای برای خرید وجود نداشت ، نشانگر آن است که تمام نقشه های عرضه شده در سایت  بفروش رسیده اند و نقشه های بعدی نیز ، هنوز آماده برای ارائه در فروشگاه نیستند. در این حالت شما می توانید با پرداخت هزینه پیش پرداخت خرید نقشه و سپس تکمیل فرم درخواست همکاری ، آمادگی خود جهت همکاری با الیجه را اعلام فرمائید و در لیست نوبت دهی سایت الیجه قرار گیرید. حتی ممکن است نقشه ارائه شده در فروشگاه مورد پسند شما نباشد. در این صورت نیز می توانید با پرداخت هزینه پیش پرداخت خرید نقشه آمادگی خود را جهت همکاری با الیجه اعلام نمائید. اما توصیه می گردد ، در صورت موجود بودن نقشه ، آن را تهیه نمائید ، زیرا تولید نقشه جدید مراحل زیادی را نیاز دارد و روند طولانی را طی می کند. بنابر این زمان زیادی لازم است تا به شما خدمات و محصولات ارائه گردد.

خرید به دو صورت نقدی و اقساطی امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر نوشته راهنمای خرید از فروشگاه الیجه را مطالعه بفرمائید.

2.خرید به صورت نقدی چگونه است؟

چنانچه هنگام تهیه نقشه ، هر آنچه برای تولید قالی احتیاج دارید به سبد خرید خود اضافه کنید . خرید شما به صورت نقدی خواهد بود.

فروشگاه خدمات چله دوانی و همچنین فروشگاه خدمات نظارت بافت تنها برای متقاضیان استان تهران است.

توجه : چناچه در فروشگاه سایت الیجه هیچ نقشه ای برای خرید وجود نداشت ، نشانگر آن است که تمام نقشه های عرضه شده در سایت  بفروش رسیده اند و نقشه های بعدی نیز ، هنوز آماده برای ارائه در فروشگاه نیستند. در این حالت شما می توانید با پرداخت هزینه پیش پرداخت خرید نقشه و سپس تکمیل فرم درخواست همکاری ، آمادگی خود جهت همکاری با الیجه را اعلام فرمائید و در لیست نوبت دهی سایت الیجه قرار گیرید. حتی ممکن است نقشه ارائه شده در فروشگاه مورد پسند شما نباشد. در این صورت نیز می توانید با پرداخت هزینه پیش پرداخت خرید نقشه آمادگی خود را جهت همکاری با الیجه اعلام نمائید. اما توصیه می گردد ، در صورت موجود بودن نقشه ، آن را تهیه نمائید ، زیرا تولید نقشه جدید مراحل زیادی را نیاز دارد و روند طولانی را طی می کند. بنابر این زمان زیادی لازم است تا به شما خدمات و محصولات ارائه گردد. شاید ذکر است هزینه پیش پرداخت خرید نقشه تنها ده درصد از کل هزینه نقشه است. و مابقی هزینه بعد از آماده شدن نقشه اخذ خواهد شد.

در صورت عدم وجود نقشه از خرید دیگر اقلام سایت خود داری فرمائید. و تنها هزینه پیش پرداخت خرید نقشه را پرداخت و سپس فرم درخواست همکاری را تکمیل نمائید.

3.خرید به صورت اقساطی چگونه است؟

برای اطلاع بیشتر نوشته راهنمای اخذ وام الیجه مطالعه فرمایید. ( ادامه مطلب )

4.نقشه ای خرید کرده ام کی بدستم خواهد رسید؟

کمک تر دو هفته کاری توسط پست بسته به دست شما خواهد رسید. امکان ارسال دار قالی توسط پست وجود ندارد. و ارسال آن به کمک باربری صورت می پذیرد. بنابر این زمان مشخصی ندارد. سعی می کنیم در کوتاه ترین زمان ممکن به دست شما برسانیم.

5.من نقشه را به تنهایی احتیاج دارم و نیازی به بسته مصالح سایت الیجه ندارم چه کار باید بکنم؟

چنین امکانی در سایت الیجه تعریف نشده است. و بعد از خرید نقشه ملزم به خرید مصالح و دیگر موارد برای بافت قالی و فروش قالی بافته شده به سایت الیجه خواهید بود.

سوال های متداول مربوط به نقشه های قالی سایت الیجه

1.منظور از نقشه انحصاری چیست ؟

نقشه انحصاری همان نقشهء قالی است که متقاضی از فروشگاه سایت الیجه انتخاب کرده و هزینه آن را پرداخت می کند. این نقشه به شخص دیگری فروخته نخواهد شد. و مادامی که شخص خریداری کننده نقشه از روی آن ببافند و قالی بافته شده را به الیجه بفروشد ، این نقشه در انحصار وی باقی خواهد ماند و به شخص دیگری واگذار نخواهد شد. هر بافنده قالی تنها می تواند یک نقشه انحصاری داشته باشد. و باید به صورت مداوم آن نقشه را بافته و قالی تولید شده را به الیجه بفروش برساند.

اگر تحت هر شرایطی بافنده نتواند تولید مداوم نقشه خود را ادامه دهد ، باتوجه به علت عدم توانایی وی ( بیماری ، مسافرت ،و…. ) مهلتی داده خواهد شد. در صورتی که  در مهلت مقرر نیز قالیباف ، نتواند قالی را تحویل دهد ، نقشه از انحصار وی درمی آید و دوباره در فروشگاه سایت الیجه ، جهت فروش به بافنده دیگری ارائه خواهد شد. هیچ گونه وجهی و یا امکانی به شخصی که نقشه از انحصار وی خارج شده است ،داده نخواهد شد.

در اصل هزینه خرید نقشه ، نوعی اشتراک همکاری می باشد. پرداخت این هزینه باید سبب تعهد قالی باف به بافت قالی و عدم انتشار نقشه گردد ( نقشه ای که درانحصار ایشان است ). در ضمن این انحصار موجب می گردد قالی باف دائم از روی یک نقشه ببافد و در بافت آن نقشه مهارت داشته باشد ، و با توجه به اینکه به شخص دیگری فروخته نخواهد شد ، نقشه قالی وی همواره در بازار طالب خواهد داشت.

از دست دادن این اشتراک ، سبب عودت وجه پرداختی بابت انحصار نقشه نمی گردد.

شایان ذکر چناچه قالیباف دیگر نتواند تولید قالی را ادامه دهد و درخواست توقف همکاری با سایت الیجه را داشته باشد ، درصورت قابل استفاده بودن دار ، ملزومات و مصالح بافت با قیمت توافقی از وی خریداری خواهد شد. این امکان در مورد نقشه وجود ندارد و هیچ وجهی بابت نقشه و انحصار آن به قالی باف داده نمی شود.

توضیحات تکمیلی در مورد نقشه انحصاری : نقشه های اصیل احیاء شده ، در پنج رنگ بندی توزیع می شوند. که از هر رنگ بندی دو عدد بفروش می رسد. به بیان ساده تر ، نقشه ای که شما تهیه می کنید فقط در اختیار یک بافنده دیگر نیز قرار می گیرد. و به غیر از آن به هیچ کس فروخته نخواهد شد. پس اگر در حفظ نقشه خود کوشا باشید همواره نقشه شما در بازار طالب خواهد داشت و الیجه در پی تولید و خرید قالی شما خواهد بود.

2.هنگام خرید نقشه به چه چیزی دقت کنم ؟

در هنگام خرید نقشه اول از توانایی بافت قالی خود اطمینان داشته باشید. زیرا که در مدت زمان مشخصی که باهماهنگی شما ( با توجه به سرعت بافت متقاضی ) باید قالی را تولید و قالی بافته شده را به الیجه بفروش برسانید.

باتوجه به اینکه باید به صورت مداوم از روی نقشه قالی که می خرید تولید نمایید ، بهتر است نقشه ای را تهیه نمایید که نسبت به آن حس بهتری دارید ، می توانید در منوی اصلی سایت گزینه «بیشتربدانیم» انتخاب و از سابقه تاریخی نقشه و همچنین المان های آن آگاهی بیشتری پیدا کنید.

3.ابعاد و رجشمار نقشه چیست ؟

ابعاد نقشه های عرضه شده در سایت در حال حاضر حدود چهار متری می باشند. و رجشمار آن نیز ۲۰ است.

4.می خواهم چند نقشه انحصاری داشته باشم؟ چه کار کنم ؟

یک بافنده تنها می تواند یک نقشه انحصاری داشته باشد. داشتن چند نقشه انحصاری مربوط به تولیدکنندگان می باشد. در هنگام تکمیل فرم درخواست همکاری گزینه مربوطه را درست انتخاب نمایید.

5.در فروشگاه هیچ نقشه ای وجود ندارد ، برای خرید نقشه چه کار کنم ؟

چناچه در فروشگاه سایت الیجه هیچ نقشه ای برای خرید وجود نداشت ، نشانگر آن است که تمام نقشه های عرضه شده در سایت  بفروش رسیده اند و نقشه های بعدی نیز ، هنوز آماده برای ارائه در فروشگاه نیستند. در این حالت شما می توانید با پرداخت هزینه پیش پرداخت خرید نقشه و سپس تکمیل فرم درخواست همکاری ، آمادگی خود جهت همکاری با الیجه را اعلام فرمائید و در لیست نوبت دهی سایت الیجه قرار گیرید. حتی ممکن است نقشه ارائه شده در فروشگاه مورد پسند شما نباشد. در این صورت نیز می توانید با پرداخت هزینه پیش پرداخت خرید نقشه آمادگی خود را جهت همکاری با الیجه اعلام نمائید. اما توصیه می گردد ، در صورت موجود بودن نقشه ، آن را تهیه نمائید ، زیرا تولید نقشه جدید مراحل زیادی را نیاز دارد و روند طولانی را طی می کند. بنابر این زمان زیادی لازم است تا به شما خدمات و محصولات ارائه گردد. شایان ذکر است هزینه پیش پرداخت خرید نقشه تنها ده درصد از کل هزینه نقشه است. و مابقی هزینه بعد از آماده شدن نقشه اخذ خواهد شد.

6.تفاوتی ندارد من در چه نوع گره ای ( آذری و یا فارسی ) مهارت داشته باشم ؟

هیچ تفاوتی ندارد ، توجه داشته باشید ، ابعاد یک نقشه در گره های مختلف متفاوت است ، و شما در هنگام تکمیل فرم درخواست همکاری ، گزینه مورد نظر به دقت انتخاب کنید.

7.منظور از رنگبندی در نقشه ها چیست ؟

بعد از احیاء نقشه های اصیل ایرانی ، هر نقشه یک رنگبندی اصلی دارد ، بغیر از رنگ بندی اصلی ، نقشه در چهار رنگبندی دیگر نیز احیاء شده اند. این رنگ بندی با توجه به رنگ های رواج داشته در هر منطقه خواهد بود.

شایان ذکر است که از هر رنگ بندی دو عدد نقشه بفروش می رسد.

8.چرا تمام رنگ بندی های در فروشگاه یکی است ؟

تمام رنگ بندی ها در فروشگاه با توجه به رنگ اصلی نقشه احیاء شده ، عرضه می گردد. و در رنگبندی های متفاوت در توضیحات هر طرف لغت رنگ بندی متفاوت درج می گردد. این عمل به سبب عدم کپی برداری از رنگ بندی های ما بوده است.

9.می خواهم دو عدد نقشه بخرم تا جفت را باهم ببافم ؟

امکان چنین کاری وجود ندارد. این امکان تنها برای تولیدکنندگان است.

10.چرا قیمت نقشه ها گران است ؟

هزینه احیاء نقشه های خیلی بیشتر از این مبلغ بوده است. و نحوه عرضه نقشه ها باید به گونه باشد ، که شخص خریدار در حفظ نقشه خود کوشا باشد.

11.آیا بعد از اتمام همکاری با سایت الیجه هزینه نقشه به بنده برگردانده می شود ؟

خیر . تحت هیچ شرایطی هزینه نقشه به خریدار برگشت داده نمی شود. شخص خریدار متعهد می گردد ، حتی بعد از اتمام همکاری با الیجه نقشه را در اختیار هیچ کس قرار ندهد. و خود نیز هیچ گونه استفاده از نقشه نداشته باشد.

12.از نقشه ای که دارم خوشم نمی آید چه کنم ؟

در هنگام خرید نقشه دقیق فرمایید. امکان تعویض نقشه وجود ندارد.

13.امنیت نقشه چیست ؟

امنیت نقشه ، یعنی عدم انتشار آن. باید بدانیم اولین شخصی که به سبب لو رفتن و انتشار نقشه متضرر خواهد شد قالیباف می باشد. زیرا که نقشه لو رفته وی را تولیدکنندگان دیگر نیز تولید خواهند کرد ، نقشه وی در بازار عرضه کنندگان دیگری نیز خواهد داشت. به این  سبب ممکن الیجه ناچار باشد با وی قطع همکاری نمایید. و همچنین در سود حداکثری هیچ سهمی نخواهد داشت.

14.اگر نقشه ام در اختیار دیگران قرار دهم ، الیجه چه کار می کند ؟

الیجه این امکان را برای خود محفوظ می داند ، در صورت خیانت درامانت به صورت قانونی اقدام نماید. اولین جریمه این کار قطع همکاری الیجه با فرد خاطی خواهد بود.

15.چرا باید در حفظ نقشه انحصاری خودم کوشا باشم ؟

اگر می خواهید به صورت مداوم به شغل قالی بافی اشتغال داشته باشید ، احتیاج به نقشه ای دارید که از روی آن ببافید. اگر این نقشه اختصاصی شما باشد ، این تضمین وجود دارد که همواره قالی تولید شده شما دربازار خواهان داشته باشد. پس برای آنکه شغل خود را حفظ نمایید ، اسرار آن شغل را در اختیار دیگران قرار ندهید. نقشه شما فوت کوزه گری شماست. در حفظ آن کوشا باشید. الیجه برای بوجود آمدن این امکان وقت ، هزینه و زحمت فراوانی صرف کرده است . در بقای شغل خود ، الیجه را یاری دهید.

16.چگونه در حفظ نقشه خودم کوشا باشم ؟

هیچ گاه نقشه را در معرض دید دیگران قرار ندهید ، اجازه ندهید کسی از نقشه شما عکسبرداری کند.اجازه ندهید کسی از قالی بافی شما عکس برداری کند. از گرفتن عکس های یادگاری و دسته جمعی کنار دارقالی خود اجتناب کنید. هرگز تصویر از دار قالی در شبکه های اجتماعی به اشتراک نگذارید.

17.به نقشه کامپیوتری احتیاج دارم ، چه کار کنم ؟

در فرم درخواست همکاری گزینه مربوط به نقشه را بدقت انتخاب نمایید.

18.به نقشه سنتی احتیاج دارم ، چه کار کنم ؟

در فرم درخواست همکاری گزینه مربوط به نقشه را با دقت انتخاب نمایید.

19.مدت زمان انحصار نقشه چقدر است ؟

تا مادامی که شخص خریدکننده نقشه ، به شغل قالی بافی اشتغال داشته باشد. نقشه درانحصار وی باقی خواهد ماند.

20.چگونه انحصار نقشه ام را از دست می دهم ؟

در صورت نقشه را در اختیار دیگران قرار دهید. و یا توانایی تولید نقشه خود را از دست بدهید و دیگر قالی تولید نفرمایید.

21.می خواهم نقشه قالی منطقه و یا ایل خود را ببافم چه کنم ؟

در فرم درخواست همکاری گزینه مربوطه را با دقت انتخاب نمایید.

سوال های متداول مربوط به فرم درخواست همکاری

1.فرم درخواست همکاری چیست ؟ و چه کارآیی دارد ؟

فرم درخواست همکاری ، فرمی است که هر فردی که تقاضای همکاری با سایت الیجه را دارد ، باید آن را تکمیل نماید.

فرم درخواست همکاری به منزله رزومه کاری متقاضی است که بر اساس آن متقارن بودن ،و یا نامتقارن بودن و…… مشخص می گردد.

2.تفاوت فرم درخواست همکاری با فرم ارتباط با مدیر در چیست ؟

شما با تکمیل فرم درخواست همکاری علاوه بر اینکه روند خرید خود را تکمیل می نمایید ، رزومه ای از خود در اختیار مدیر سایت قرار می دهید ، که با توجه به آن شما در فرم پر کرده اید ، روند و چگونگی خدمات به شما مشخص می گردد. اما فرم ارتباط با مدیر یک فرم ساده است ، که دراختیار کاربران سایت قرار داده شده و چناچه امکان ارسال تیکت و یا ایمیل را نداشته باشید ، با تکمیل آن می توانید با مدیر سایت مکاتبه انجام دهید.

3.اهمیت تکمیل فرم درخواست همکاری در چیست ؟

فرم درخواست همکاری ، در اصل رزومه کاری شماست ، که با توجه به آن روند چگونگی ارائه خدمات به شما مشخص می گردد. اگر فرم مذکور با دقت تکمیل نمایید ، در کار خدمت رسانی به شما مدیران سایت را یاری رسانده اید. هر آنچه شما دراین فرم تکمیل نمایید بعنوان مبداء همکاری با شما لحاظ خواهد شد. بنابر این خواهشمند هستیم که با دقت هرچه تمام تر آنرا تکمیل نمایید.

4.چه زمانی فرم درخواست همکاری تکمیل نمایم ؟

بعد از خرید بسته نقشه و مصالح قالی می بایست فرم درخواست همکاری تکمیل گردد.

5.اگر فرم درخواست همکاری تکمیل ننمایم ، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

چناچه به هردلیل از تکمیل این فرم امتناع کنید ، سایت الیجه نمی تواند هیچ گونه خدماتی به شما ارائه دهد. عواقب این کوتاهی گریبان گیر شما خواهد بود.

6.اطلاعات درون فرم همکاری کجا به کار می آید ، و چه اهمیتی دارد ؟

اطلاعات شما در نزد ما بایگانی خواهد بود ، و هنگام ارائه خدمات به آن مراجعه خواهد شد. و اطلاعاتی که شما در فرم آورده اید ، مبنای انجام و ارائه خدمات به شما خواهد بود.

سوال های متدوال مربوط به وام قالی بافی در سایت الیجه

1.وام قالی بافی سایت الیجه چیست ؟

وام قالی بافی سایت الیجه یک وام شصت میلیون ریالی ( معادل شش میلیون تومان ) می باشد. کارمزد آن ۱٫۷ درصد و مدت باز پرداخت آن یکساله می باشد.

وام سایت الیجه در حال حاضر در شهرهای محدودی ارائه می گردد. برای اخذ وام الیجه به ضامن و یا وثیقه احیتاج ندارید. برای کسب اطلاعات بیشتر نوشته راهنمای اخذ وام الیجه را مطالعه فرمایید. ( ادامه مطلب )

2.شرایط دریافت وام قالی بافی سایت الیجه چیست ؟

هیچ گونه پیش شرطی برای اخذ وام از سایت الیجه وجود ندارد. شما باید در بافت قالی مهارت داشته باشید.

3.شرایط پرداخت وام قالی بافی سایت الیجه چیست ؟

یکساله در دوازده قسط.

4.سقف وام چقدراست و در چند قسط باید بازپرداخت کنم ؟

شصت میلیون ریال ( معادل شش میلیون تومان ) یکساله.

5.چند ضامن لازم دارم ؟

ضامن لازم ندارید . تنها باید به دو برابر میزان اخذ وام سفقه امضاء کنید.

6.هیچ مدرک شغلی ندارم چه کار کنم؟

مشکلی نیست . اگر مدرک شغلی ندارید ، باید صورت حساب بانکی شما در شش ماه اخیر ، مانده بالاتر پانزده میلیون ریال ( معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان ) داشته باشد. اگر چنین امکانی نیز ندارید می توانید به نام یکی از نزدیکان خود وام تهیه فرمایید.

سوال های متدوال مربوط به ملزومات بافت

1.ملزومات بافت شامل چه چیزهایی می شود ؟

دارقالی ، قیچی ، دفتین ، چاقو ، شانه ، سیخ پودکشی و ……

2.ملزومات بافت سایت الیجه چرا انقدر گران هستند ؟

کیفیت بالای سبب شده ملزومات بافت گران شوند.

سوال های متداول مربوط به دارقالی و چله دوانی

1.چله دوانی را خودم بلد هستم ، چه کار کنم ؟

در هنگام تکمیل فرم درخواست همکاری با دقت گزینه مدنظر را تکمیل نمایید.

2.چله دوانی می شناسم که کارش خوب است ، تمایل دارم از او کمک بگیرم چه کارکنم ؟

در هنگام تکمیل فرم درخواست همکاری با دقت گزینه مدنظر را تکمیل نمایید.

3.چله دوانی مخصوص سایت الیجه چیست ؟

چله دوانی تلفیقی این خدمت تنها در استان  تهران ارائه می گردد.

4.دارقالی بافی الیجه چگونه است ؟

دارقالی بافی الیجه داریست که ظاهری مشابه دارهای فارسی دارد ، اما چله به دور آن گشته و امکان چرخ چله وجود دارد. نردبان های کوچک در دو طرف دارقالی امکان نشستن و تنظیم ارتفاع با توجه به موقعیت بافت روی چله را محیا می کنند.و همچنین چله به دور دار می چرخد و این امکان را دارد که به راحتی و با ابزار مخصوص چله را جابجا کنید.

5.نمره نخ و جنس چله چیست ؟

نمره ۲۰ انگلیسی و ۲۱ لا می باشد. جنس چله نیز از پنبه خاص است.

6.منظور از چله تلفیقی چیست ؟

چله مخصوصی که به روش فارسی چله کشی شد و سپس به روش ترکی نصب می گردد.

7.چرا دار انقدر گران است ؟

دارقالی بافی ارائه شده در سایت الیجه از استحکام بالای دارد. و یک بار برای همیشه دار خریداری می کنید. چناچه آسیب جدی به دار وارد نشود ، در صورت تمایل می توانید دار را بعد از اتمام همکاری بفروش برسانید.

8.اگر یک روزی دار قالی الیجه نخواهم ، آیا الیجه آن را از من می خرد؟

بله . البته با قیمت توافقی.

9.منظور از چرخشی بودن دار قالی الیجه چیست ؟

دارقالی مشابه دارهای قالی ترکی ، امکان چرخش چله بدور دار را محیا می کند.

10.فکر کنم سر و صدای بافت قالی باعث ایجاد مزاحمت شود و صدای همسایه ها در بیاورد ، چه کار کنم ؟

در هنگام خرید حتما درخواست عایق صدا نیز داشته باشید. عایق صدا لایه های مخصوصی است که زیر دار شما قرار داده شده و از انعکاس صدا جلوگیری می کند. در ضمن اگر قبل از اینکه برای همسایگان خود ایجاد مزاحمت کنید ، از عایق صدا استفاده کنید ، به احتمال زیاد هیچ گاه متوجه وجود دار قالی در خانه شما نشوند و هیچ گاه حساسیتی بوجود نیاید.

سوال های متداول مربوط به بسته مصالح ( کلاف های رنگی )

1.بسته کلاف های رنگی چیست ؟

همان کلاف های پشمی که برای بافت مورد استفاده قرار می گیرد و پرز قالی را تشکیل می دهند.

2.بسته کلاف های رنگی الیجه چگونه تهیه کنم ؟

بسته کلاف های رنگی همراه با نقشه ارائه می گردد. که می توانید به صورت اقساطی تهیه نمایید. برای اطلاع بیشتر نوشته راهنمای اخذ وام الیجه را مطالعه نمایید.

3.چگونه بسته مصالح به منزل بنده حمل می شود ؟

با پست ارسال می گردد. البته می توانید هنگام تکمیل فرم خرید گزینه دریافت درب فروشگاه را انتخاب کنید ، البته اگر امکان مراجعه حضوری درب فروشگاه حقیقی الیجه برایتان مقدور است.

4.چرا بسته مصالح قالی الیجه انقدر گران است؟

استفاده از بهترین پشم با مدرن ترین سیستم ریسندگی همچنین رنگرزی گیاهی سبب شده که تا این حد هزینه بسته ها افزایش یابد. اما شما نگران این گرانی نباشید ، زیرا هم می توانید به صورت اقساط خرید نمایید و چناچه بافت خوبی ارائه دهید الیجه قالی شما را خریداری می کند.

سوال های متداول مربوط خرید قالی های بافته شده

1.منظور از خرید قالی چیست ؟

این سایت با هدف تولید قالی بوجود آمده است. سایت الیجه قصد دارد تمام آنچه که یک متقاضی برای بافت قالی احتیاج دارد ، در اختیار وی قرار دهد. نقشه ، مصالح ، دارقالی و ملزومات بافت به قالی باف فروخته می شود. متقاضی موظف است در مدت زمان مشخص شده قالی را تولید و آن را به سایت الیجه بفروشد.

منظور از خرید قالی بافته شده ، خرید قالی بافته شده ای است که قالی باف به کمک مواد اولیه و ملزومات بافت الیجه می بافد.

2.قبل از به اتمام رسیدن بافت قالی باید چه کارکنم ؟

بیست و یک روز قبل از به اتمام رسیدن قالی ، قالی باف موظف است که مدیر سایت الیجه را از رو به اتمام بودن قالی مطلع سازد. زیرا که باید مصالح قالی بعدی محیا و زودتر به اتمام رسیدن قالی در حال بافت به دست قالی باف برسد. همچنین عملیات پایین کشی قالی بافته شده و چله کشی جدید در یک جلسه انجام شود.

3.در چه زمانی مدیر سایت الیجه را از وضعیت در حال به اتمام رسیدن قالی مطلع سازم ؟

قبل اینکه وارد قسمت یک چهارم پایانی بافت شوید. بیست و یک روز زودتر از به اتمام رسیدن بافت قالی.

4.قالی را بافته ام ، حال باید چه کار کنم ؟

شما می بایست زود مدیر سایت الیجه را از در حال به اتمام رسیدن قالی خود مطلع می کردید تا وقفه در کار بافت ایجاد نشود. حال نیز بدون فوت وقت با شماره فروشگاه حقیقی تماس بگیرد و یا روی گزینه «ارتباط با مدیر» کلیک و شرح وضیعت دهید.

5.دستمزد بافت قالی چقدر است؟

تعرفه دستمزد قالی باف از قبل مشخص است. و آیتم های زیادی در قیمت گذاری دخیل هستند. هرچه کیفیت بافت قالی شما بهتر باشد ، سود بیشتری خواهید کرد. از بکاربردن گره های جفتی اجتناب کنید که حق زحمه شما به نصف کاهش خواهد داد. در صورتی که کیفیت بافت شما پایین باشد ، قالی بافته شده از شما خریداری نمی شود و الیجه با شما قطع همکاری خواهد کرد.

6.قالی بافته ام کجا تحویل دهم ؟

تحت هیچ شرایط بدون هماهنگی الیجه قالی خود را به کسی تحویل ندهید. هر شخص که به محل برپایی دار قالی شما مراجعه می کند ، باید معرفی نامه رسمی از طرف مدیر سایت داشته باشد و شما قبل تر از هویت وی آگاه شده باشید. بنابر این هرگز قالی خود را به اشخاص بدون معرفی نامه تحویل ندهید.

7.برای دریافت هزینه دستمزد در چه بانکی باید حساب داشته باشم ؟

بانک ملی .

8.با توجه به گران بودن نقشه ، مصالح ، ملزومات بافت ، دارقالی ، چله آیا به صرف است که برای شروع همکاری با الیجه اقدام کنم ؟

سعی می کنیم منصف باشیم . اما شما باید حداکثر تلاش خود را در بافت مرغوب قالی به کار ببرید تا ما بتوانیم راحت تر و با قیمتی بهتر قالی را از شما خریداری نماییم.

9.در صورت عدم موفقیت در به اتمام رساندن بافت قالی در موعد مشخص چه می شود؟

به شما مهلتی با توجه به علت ( بیماری ، مسافرت ، تعطیلات فصلی و …. ) داده می شود. اگر در موعد مقرر به اتمام نرسانید ، انحصار نقشه از شما صلب و الیجه با شما قطع همکاری خواهد کرد.

11.دیگر نمی خواهم با الیجه همکاری داشته باشم ، باید چه کار کنم ؟

بهتر است ، قالی خود را به اتمام برسانید ، و بعداقدام به این کار نمایید.

سوال های متداول مربوط به فروشگاه حقیقی الیجه

1.فروشگاه حقیقی الیجه کجاست ؟

نشانی فروشگاه حقیقی در پایین سایت ، همچنین در برگه تماس با ما آورده شده است.

2.در فروشگاه حقیقی الیجه چه خدماتی می دهند ؟

در فروشگاه حقیقی هیچ گونه خدمات داده نمی شود. تنها دار قالی ، ملزومات بافت و مصالح بصورت نمونه ارائه می گردد. تنها مجرای خرید ، فروشگاه سایت الیجه می باشد.

3.چه زمانی می توانم به فروشگاه حقیق الیجه مراجعه کنم ؟

قبل از مراجعه باید هماهنگی انجام دهید. اگر مراجعه شما ضرورت دارد. ابتدا تیکت بزنید ، و با تعیین وقت مناسب به فروشگاه مراجعه فرمایید.

4.دفتر کار الیجه کجاست ؟ آیا امکان مراجعه به دفتر کار الیجه وجود دارد ؟

دفتر کار الیجه جُدا از فروشگاه حقیقی می باشد. و امکان مراجعه حضوری وجود ندارد.